K lidické tragédii došlo dne 10. června 1942. První muzeum na památném místě bylo otevřeno počátkem 50. let 20. století. Osud malé obce inspiroval mnohé umělce a vznikla hodnotná sochařská díla. Stěžejním sochařským dílem je pomník lidických dětí. Od roku 2001 probíhala postupná rozsáhlá rekonstrukce památníku. V současné době je možné navštívit např. Růžový sad, Lidickou galerii a muzeum s multimediální expozicí „A nevinní byli vinni…“. Památník Lidice kromě prohlídky muzea a pietního území nabízí vzdělávací programy přizpůsobené věku žáků.
MŠ a 1. - 3. ročník ZŠ:
Poprvé do galerie
seznámení s prostorem galerie, pravidly chování a základními pojmy, rozvíjení představivosti a fantazie, spolupráce skupiny a schopnost vyjádřit svůj vlastní názor k výtvarnému dílu (součástí programu není návštěva muzea a pietního území)
Galerie plná smyslů
seznámení s výstavou galerie formou příběhu a her, zaměřeno na rozvoj smyslového vnímání (součástí programu není návštěva muzea a pietního území)
4. - 5. ročník ZŠ:
Co mi sochy vyprávěly – příběh Lidic očima sochařů
sledování a vyprávění příběhu Lidic prostřednictvím soch (pro žáky 4. ročníku ZŠ není součástí programu návštěva muzea)
2. stupeň ZŠ, gymnázia a SŠ:
Lidice žijí v obrazech
seznámení s lidickou tragédií, historií Lidické sbírky a konkrétními uměleckými díly Lidické galerie
Příběh obce Lidice
interpretace historického období s využitím dobových digitalizovaných materiálů
Lidice – kronika jedné vesnice
seznámení formou interaktivního DVD s konkrétními osudy obyvatel obce Lidice
Den, kdy se mi změnil život
formou dramatické výchovy a vstupem do role seznámení s konkrétními osudy dětí, jejichž životy významně ovlivnila druhá světová válka a holocaust
Můžete také absolvovat exkurzi zaměřenou na návštěvu Lidické galerie.