Důl Mayrau představuje jedinečnou památku na hornickou historii kladenského kamenouhelného revíru. Skanzen je zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, kdy vše bylo zachováno tak, jakoby havíři odešli právě včera. Prohlídka je vedena od cechovny, řetízkové šatny, lampovny až po jámové budovy dolu, kde z náraziště havíři sfárali do podzemí. Jámy byly zasypány v roce 1998, ale do kladenského podzemí s reálnou ukázkou dobývacích metod se u nás dostanete štolou v kopci Homole.
Další atrakcí je budova Dýmnice, která sloužila k cvičení báňských záchranářů ještě v roce 2002.
VARIANTY:
ZDAŘ BŮH
Děti si osvojí základními pojmy jako uhlí, důl, horník. Seznámí se s historií vzniku uhlí, jeho využitím a s tím, jak vypadala práce v dole. Důraz je kladen na zábavnou a srozumitelnou formu.
DOLEM NEDOLEM
S pomocí permoníka Kajetána se děti seznámí s pojmy horník důl, uhlí. Při plnění zadaných úkolů pochopí základní principy fungování černouhelného dolu.
PRACOVNÍ DEN NA MAYROVCE
Žáci se teoreticky i prakticky seznámí s fungováním černouhelného dolu. Na vlastní kůži si vyzkouší jednotlivé profese pracovníků dolu a to jak důležitá byla jejich vzájemná kooperace.
EXPEDICE NA HALDU
Žáci se seznámí s geologickým vývojem kladenského regionu a obecnými geologickými principy. V expozici geologie se seznámí s životem v mladších prvohorách a vznikem uhelných slojí. Jako výzkumníci získají možnost na haldě nalézt zkameněliny přesliček, plavuní, kapradin a dalších zástupců karbonské flóry. Jistě se podaří nalézt i vzorky uhlí, či různých minerálů a hornin doprovázející uhelné sloje. Všechny nalezené vzorky Vám náš edukátor na místě určí. Žáci absolvují 2,5 km dlouhý okruh naučné stezky Haldy, kde se seznámí se současnou biotou a významem hald pro pro krajinu a životní prostředí.